Moja i twoja klasa
Temat: Jądro Marsa ...Poniewaz temperatura wzrasta proporcjonalnie do cisnienia ale przy tym ma ona dominujacy wplyw wiec im glebiej tym blizej granicy topienia skal a potem do granicy parowania - tu jednak zaczyna dzialac silniej cisnienie (zapobiegajac odparowaniu skal) co nie przeszkadza w dalszym wzroscie temperatury.
Gdybym mial obstawiac wybralbym wariant ze we wnetrzu Marsa (i kazdej innej planety) znajduje sie goraca zupa - mieszanina swobodnych atomow takich jak zelazo nikiel, krzem, tlen, a takze pewne ilosci ciezkich pierwiastkow takich jak uran (bo powyzej pewnej temperatury rozpadaja sie wiazania czasteczkowe i nie ma juz jako takich zwiazkow chemicznych).
W skutek dzialania konwekcji im blizej jadra tym wieksza zawartosc ciezszych pierwiastkow - mozliwe ze w samym jadrze znajduje sie "plonacy" rdzen uranowy dostarczajacy ciepla wnetrzu planety .
Co do filmu to jest to jedna z wiekszych... Źródło: forum.marssociety.pl/viewtopic.php?t=323
Temat: Ostrzenie krawędzi Mylne określanie wykańczającej obróbki mechanicznej/ostrzenia krawędzi nart hartowaniem pokrótce ale wyczerpująco opisał już w tym temacie a-senior( str. 6-8)... Mówiąc dosłownie o hartowaniu/utwardzaniu czyli o zachodzeniu przemian alotropowych w stopach żelaza mówimy ( a przecież krawędż narty jest wykonana ze stopów np. żelazo/nikiel/tytan itp) gdy materiał jest ogrzany do temp. <700st.C i schładzany, proces odwrotny, zwany przez niektórych rozhartowaniem nazywa się odpuszczaniem...Wiadomym jest że obróbka wykańczająca/wygładzająca krawędzie powoduje że te wolniej się ścierają i są mniej podatne na uszkodzenia...Dlatego po każdej obróbce/ostrzeniu krawędzie należy wygładzić...
Pozdr. Adam Źródło: dev.skiforum.pl/showthread.php?t=745
Temat: Najciekawsze programy na kanałach dokumentalnych ...Układ.
W jednym z ostatnich zderzeń planeta wielkości Marsa (nazwijmy ją Thea) zderzyła się z Ziemią nr 1. Efektem zderzenia jest obecna Ziemia i Księżyc, zbudowany z lekkich skał płaszcza Ziemi. Teraz Ziemia ma duże żelazowo-niklowo jądro, znacznie większe niż średnia kosmiczna u innych planet. Jądro Ziemi nr 1 i Thei zlały się w jedno, a na orbitę wystrzeliły lekkie skały, które utworzyły Księżyc.
Tak duże metaliczne jądro ( żelazo-nikiel) zapewnia Ziemi istnienie pola magnetycznego (rzadkość wśród planet). To pole magnetyczne tworzy magnetosferę wokół Ziemi, która chroni życie na Ziemi przed zabójczym promieniowaniem kosmicznym. Więcej: Księżyc stabilizuje rotację Ziemi, zmniejszając zmiany kąta precesji (obecnie 23,5 stopnia na 26 tys. lat). Zmiana ta obecnie wynosi około dwóch stopni na 100 tys. lat, bez Księżyca sięgnęłaby nawet 40 stopni.... Źródło: nhdtv.pl/forum/showthread.php?t=14339
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pldraco-malfoy.opx.pl
|
|
|